nursery nursery
  • 15-01-2021
  • Mathematics
contestada

brainly and points :)

brainly and points class=

Respuesta :

lolafreak123 lolafreak123
  • 15-01-2021

Answer:

c

Step-by-step explanation:

Answer Link
qwerty2048 qwerty2048
  • 16-01-2021

Answer:

x = -3/2

Step-by-step explanation:

x=5x+6

Step 1: Subtract 5x from both sides.

x−5x=5x+6−5x

−4x=6

Step 2: Divide both sides by -4.

−4x /−4 = 6 /−4

x =  −3 /2

Answer Link

Otras preguntas

There are 16 ounces in one pound. If 3.4 pounds of beefcost $4.95, what is the cost per ounce, to the nearestcent?
The ratio of the radii of two circles is 9:16. Then what is the ratio of their circumferences?
Andrew won a cash prize on a game show. Andrew paid taxes of 29% on the original cash prize and had $28,000 remaining. How much was the original cash prize?
There are 16 ounces in one pound. If 3.4 pounds of beefcost $4.95, what is the cost per ounce, to the nearestcent?
why is the savannah a fragile enviroment?
how do you use the word nonchalantly in a compound sentence???? plz help if i do this wrong i get detention!!!!!!!!
what is a sentence for laughable
I really do need help on these problems
why is the savannah a fragile enviroment?
Ticks carry bacteria that cause Lyme disease. Ticks do not get Lyme disease, but they can transfer the bacteria to humans, who can get the disease. Which of the