brendaec2049 brendaec2049
  • 16-01-2021
  • Mathematics
contestada

deb Found 56 tulips for $8. Please help Deb figures out the ratio

Respuesta :

egrigg2010
egrigg2010 egrigg2010
  • 16-01-2021

Answer: 7:1

To find the unit rate or unit ratio, divide 56 by 8.

56/8 = 7.

So, per 7 tulips it costs 1 dollar, or $1.

So the ratio, 7:1 represents this problem.

Answer Link

Otras preguntas

what does representative organism mean?
Help with mathematics hw
What was jefferson trying to show grant when he finally began to eat
which expression is equivalent to 3 square root 64k^12
You have eleven books but only have room for six of them on your shelf. How many possible ways can the books be arranged?
thinking positively about your self improve your self esteem A. trueB. false
a man drives for awhile at 45 mph. Realizing he is late ,he increases his speed to 60 mph and completes his 405 mile trip in 8 hours. How long does he drive at
Help me..................
A rectangle prism has dimensions of 1/2, 2 and 7/2 inches. How many cubes with side edges of 1 inch will fit into the prism?
Which good, once consumed by an individual doesn’t, reduce the ability of another individual to consume it?