velasquezrebecca7
velasquezrebecca7 velasquezrebecca7
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

2. For the competition, each band member needs $12 for food. To get to the competition, the school rents 3 buses that cost $580 each. Write and evaluate an expression for these costs.​

Respuesta :

saylorjomariahcurd
saylorjomariahcurd saylorjomariahcurd
  • 11-02-2021

Answer:

(75 × 12) + (3 × 580) = 2640

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Help me out here pleaseeeeeeeeeeeeeee
How many molecules are in 3 moles of potassium bromide (KBr)1 mole = 6.02 × 10^23 molecules/atoms​
Hi, can someone please help me?
Pls help I’m failing
Which economic system is based on traditional use of resources and most often found in non-industrial regions? Question 9 options: market command traditional mi
I am confused. The entire question is in the picture.
On a​ map, 1 inch equals 9.2 miles. Two houses are 1.5 inches apart on the map. What is the actual distance between the​ houses?
1. Determine the intervals for which the function shown is:(not multiple choice)a. increasingb. decreasing c. constant. Fully explain the basis for each answer
Negative impact of transnational corporation is?
substitution !! Check your solutiony - x = 3x + 22x + 2y = 14 - y (by Substitution)​