eazyduzit70 eazyduzit70
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jon went to the store and bought 4 bags of chips and 2
packs of gum for $8. Timmy went to the store as well and
bought 2 bags of chips and 2 packs of gum for $5. How
much does one bag of chips cost and one pack of gum
cost?

Respuesta :

daveascholar daveascholar
  • 11-02-2021
Divide 5 and the amount of items
Answer Link

Otras preguntas

The Affordable Care Act authorizes a number of payment reform demonstrations. Group of answer choices True False
A single-6 sided die rolled. What is the probability of rolling a 3 or a 6 A:2/6 B:1/3 C:1/6
Your body is made up of about 90 % water. Why is this important to maintain your body temperature during the summertime and wintertime?
List the kings of England and France and their achievements.
What does it mean to eliminate a variable?
how do i skip cause it dont give me an add so and also this helped thanks
PLEASE HELP MEEE ASAP THIS IS DUR SOON
What is the composition and role of the spinal cord in the nervous system?
Why is school so difficult to pass?
Look at photo D. Explain how the fountains help to keep the gardens cool. ​