carrollaniyah776 carrollaniyah776
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

If i went to the store to buy sandwiches should i buy $4.95 for 3 sandwiches or $6.72 for 4 sandwiches what is the best deal?

Explanation why?

Respuesta :

nataliemart234311 nataliemart234311
  • 11-02-2021
Best deal would be 4.95 for 3 because if you divide the numbers you end up paying more money for the 4 sandwiches. For comparison heres my results
$4.95 for 3 - $1.65 each
$6.72 for 4 - $1.68 each
Answer Link

Otras preguntas

Using postulates and/or Theorems learned in unit 1, determine weather ABC ~ AXY. show all your work and explain why the triangles are similar and why they are n
An example formed by metamorphic rocks would be _________________. (Choose 2) Group of answer choices: the Grand Canyon of Yellowstone Red Rock Canyon Cedar Br
please help me. i answered some but can you help me find the rest. ​
what is the general observation in wife of bath's tale from canterbury ?
I want question 9 answered I’ll give you brainliest
Select all the correct answers. Assume these hexagons are similar. Which changes will result in a pair of non-similar hexagons? B с A D H G F E K O doubling eac
A bootstrap sampling distribution was constructed for a single mean. The sample mean was 100 and the standard deviation was 15. Given a sample size of 30 the st
Over the past 25 years, almost all new jobs in the private (business) sector were created by companies less than _____ years old.
Cognitive neuroscience studies relationships between.
What did Carthage do to make Rome hate them so much? Like, why did the Punic Wars start?I WILL GIVE 50 POINTSPLS HELPTHIS IS A PROJECT