zienobiasmihhj
zienobiasmihhj zienobiasmihhj
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

14. Compute the unit rate for the cost of an apple if 4 apples cost $3.00.
A. $10.75
B. $1.33
C $ 0.80
D. $ 1.30​

Respuesta :

BigBrainBigMuscle
BigBrainBigMuscle BigBrainBigMuscle
  • 11-02-2021

Answer:

C)

Step-by-step explanation:

Its the only one that would make sense, 10.75 is a big NO, then 1.33 would also be close but NO, then you have 1.30 and its closer but still is a big NO, so that leaves you with C)

Answer Link
nikolerowan
nikolerowan nikolerowan
  • 11-02-2021

Answer:

1.333333 apples per cost

Step-by-step explanation:

if 4 apples cost 3.00

would by 4 apples divided by 3 cost

which is 1.33... apples

Answer Link

Otras preguntas

Find the LCM of 4 and 9
Anjali travels from Beijing to Shanghai by train The train leaves Beijing at 07 25 The train arrives in Shanghai at 13 15 the same day Work out how long the t
Which choice best defines a word’s connotative meaning?.
how many grams is 40 moles of H2?​
Reread paragraphs 2 through 8 of the play, Votes for Women! Read the selections, and choose the best answer to each question. Which part of the selection fores
. Which of the following can best define Nazism? (a) Hitler’s determination to make Germany a great nation (b) Extermination of Jews (c) A system, a structure o
The school flagpole is 28.5 feet tall. How many yards is that?
4. Find the solution to each equation mentally.a. 30+a = 40 b. 500 + b200C.-1+c=-2d. d+3,567= 0​
What is ricin? What harm can it cause the human body?
why sponges ( porifera) are considered as a transition between unicellular and multicellular organisms​