aperez27314 aperez27314
  • 11-02-2021
  • Mathematics
contestada

Leanna is making a craft and needs 12 yards of ribbon. If 2 yards of ribbon cost $1.25, how much will 12 yards cost?

Respuesta :

Sindytorres467 Sindytorres467
  • 11-02-2021

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

2 yd= 1.25

we have 12 yd so 12/2= 6

6*1.25= 7.50

Answer Link

Otras preguntas

Filtration in the glomerulus is specific. a. True b. False
need help with chem! (multiple choice)
State what you would expect to see in a urine sample that was positive for laxative abuse.
Cerebellar circuitry coordinates behavior by a. inhibiting inappropriate muscle groups b. disinhibiting appropriate muscle groups c. responding to changes in he
Two standard spur gears have a diametrical pitch of 10, a center distance 3.5 inches and a velocity ratio of 2.5. How many teeth are on each gear?
The large surface area of the alveoli allows for efficient diffusion of oxygen and removal of carbon dioxide from the blood. What is the approximate surface are
The direct trigger to ovulation seems to be a A. Sharp increase in LH production on approximately day 13 of the menstrual cycle. B. Sharp increase in FSH prod
What element was pointed out for special attention in the structure of a DNA base? a. oxygen b. carbon c. phosphorus d. nitrogen e. calcium
One side of a plane wall is held at 200°C while the other side is exposed to a convective environment having T10°C and h 100 W/m2 °C. The wall has a k - 2.6 W/m
The following items are components of a traditional Balance Sheet. How much are the total assets of the firm? Plant and Equipment $42,000 Common Stock $15,000