chaitea2007
chaitea2007 chaitea2007
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

The price of grapes is $2.19 per pound. The price of bananas is $0.59 per pound. Write an expression for the total cost of (g) grapes and (b) bananas.

Respuesta :

sharonyang99999
sharonyang99999 sharonyang99999
  • 12-02-2021

Answer:

2.19g+0.59b

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Louis Armstrong was pre-eminent in the field of
The process of papermaking is known to have been around at least as early as ____________
briefly describe the following areas challenging HR in healthcare
my question is the picture.
After a 20% price reduction, a cordless phone sold for $48. What was the phones price before the reduction?
If there was a fungicide that killed all fungi, make a prediction on how it would affect the economy and eventually is humans
HELP PLEASE!!!!!!!........
Maggie is considering two investments. Investment A Investment B Principal $10,000 $8,000 Interest rate 3% 2.8% Time in years 5 15 Which investment will
Which states should be labeled as West Coast states? A. Washington, Oregon, Alaska, California B. California, Oregon, Washington, Hawaii C. California, Oregon,
What is the slope of the line shown below?