yamolina
yamolina yamolina
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

Stephanie spent $46.20 on 12 gallons of gasoline. What was the price per gallon?

Respuesta :

kdramaddict4ever
kdramaddict4ever kdramaddict4ever
  • 12-02-2021

Answer: $3.85 per/gal.

Step-by-step explanation:

$46.20/ 12 =

Answer Link

Otras preguntas

What would the inverse be?
The wavelengthâ (w) of a wave varies inversely as its frequencyâ (f). a wave with a frequency of 800 khzâ (kilohertz) has a length of 171m. what is the length o
What is the terminal velocity of a 6.00-kg mass object in falling with a drag force with a magnitude that depends on speed, v, as Fdrag = (30.0 N∙s/m)v?
What is the purpose of a body paragraph
the 2nd to 6th digits of the number 'b'. The number 'a': a.=.8381277236048455262835343009097967569917320013149981038679556930339429594911274435060545199187
write a real world situation that can be modeled by the inequality46h > 86 + 25h.
A carpenter uses 65 shelves to make 13 bookcases. She uses the same number of shelves for each bookcase. Are 32 shelves enough to build 6 more bookcases.
Some might maintain that romans ability to grow its empire began with its talent in planning its city. discuss how features of the early city of rome (such as t
solve; 5(x+1)=6.4−2.7x 0.2(6x+1) = 0.5x -------------- ------- 3.6 9 please help me!!!!!
Jill bought items costing $3.45 , $ 1.99, $6.59 , and $ 12.98 . she used a coupon worth $2. 50. if jill had $ 50.00 when she went into the store , how much did