ondray7890 ondray7890
  • 12-02-2021
  • Mathematics
contestada

Pia baria's ice cream shop sells ice cream by the pound. They charge $2.25 per pound. The toppings are $0.30 each. Suppose your bowl of ice cream weighed 0.6 pounds and you got two toppings how much is the total cost?

Respuesta :

taliaisaacbailey
taliaisaacbailey taliaisaacbailey
  • 12-02-2021
$2.85 + $0.6= $8.85
$2.25 + $0.6 = $2.85
$0.30 + $0.30 = $0.6
Answer Link

Otras preguntas

Which object has a varying speed? a car traveling the speed limit a fish moving at 2 m/s for 5 minutes a bird flying at 10 m/s for 10 seconds a car slowing from
pls help and explain how gladly help full
​larry's house has caught fire, and he is trapped inside. the neighbors called 911. two firefighters and one of the neighbors (an accountant) entered the house
An example of a physical goal is
how much would $150 invested at 8% interest compounded continuously be worth after 17 years
pewnego dnia w tajemniczym ogrodze spotkalam stasia i nel napisz opowiadanie o tym spotkaniu
nine subtracted from twice a number
PLEASE ANSWER: Identify the percent change as an increase or a decrease. Then find the percent of change. Round to the nearest tenth if necessary.A) 5 cups
when should you mark a text with an asterisk (*)?​
i’m not sure how to solve this