tzuyutwce tzuyutwce
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

Rosemary buys 5 pounds of ground meat for $16.45. How much would 3 pounds of meat cost at the same rate?

Respuesta :

rorycampbell0721
rorycampbell0721 rorycampbell0721
  • 13-02-2021

Answer:

$9.87

Step-by-step explanation:

first, find the cost per pound:

$16.45: 5 pounds

divide both sides of the ratio by 5

$3.29: 1 pound

Then, multiply both sides by 3 to find the cost for 3 pounds

$9.87: 3 pounds

Answer Link
emelynkoh
emelynkoh emelynkoh
  • 13-02-2021

Answer:

9.87

Step-by-step explanation:

5 pounds-> 16.45

1 pound->3.29

3 pounds->9.87

Answer Link

Otras preguntas

Three fifths is__________pieces of the whole
what is the main idea for the book Helen keller
A function is created to represent the balance on a credit card each month. What restrictions would be made to the range?A)The range would only include integers
Was the Louisiana purchase a good or bad thing?
how do you divide fractions
A squirrel sitting on the ground starts to run with an acceleration of 5.1 m/s 2. How fast is the squirrel going after 0.25 seconds? A. 20.4 m/s B. 1.28 m/s C.
During the Victorian era, drinking water in London was?
Most of the newspaper (was,were) placed in the recycling can.
Iron(III) sulfite has the formula a) Fe₃SO₃ b) Fe₂(SO₄)₃ c) Fe₂(SO₃)₃ d) Fe₂SO₄ e) Fe₂SO₃
You "measure" or "observe" two events to occur at the same time, one nearby and one further away. Which one did you actually see first?A)Both at the same time.B