mslestrange
mslestrange mslestrange
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. De Vera bought half a dozen eggs for Php 31.50. How much
did each egg cost?​

Respuesta :

Jsf09
Jsf09 Jsf09
  • 13-02-2021

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

a half dozen is 6

31.50 ÷ 6 = 5.25 per egg.

those are some expensive eggs!!

Answer Link

Otras preguntas

For what purpose were oldowan tools most likely used
A Room of One’s Own is a work of __________
angle M has a measure between 0 and 360 and is coterminal with a -620 degree angle. what is the measure of angle M
how can you tell if a website is secure
which mood does foreshadowing help create in the monkey's paw
Every month, a group of 46 students write essays in a class. Each student writes 2 essays, and each essay contains an average of 1000 words. How many words do t
What is true regarding secants and chords
Male and female high school students reported how many hours they worked each week in summer jobs. The data is represented in the following box plots: Identify
what is the relationship between evolution and natural selection?
The restaurant industry is characterized by a ______________ barrier to entry.