mslestrange
mslestrange mslestrange
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

Mr. De Vera bought half a dozen eggs for Php 31.50. How much
did each egg cost?​

Respuesta :

Jsf09
Jsf09 Jsf09
  • 13-02-2021

Answer:

$5.25

Step-by-step explanation:

a half dozen is 6

31.50 ÷ 6 = 5.25 per egg.

those are some expensive eggs!!

Answer Link

Otras preguntas

How was Greek mythology a form of polytheism?
Is Animals were present before humans on earth..??
Determine the coordinates of the y-intercept of 5x − 5y = 4
how many 7/10 are in 6 3/10
A democracy first came to the power under
The unit meter per second per second (m/s²) would be used to measure A) acceleration B) rate of change C) speed D) velocity
PLEASE HELP ASAP whoever answers correctly first i will give 5 star thanks and brilliantest
the height of a sound wave is called its____? A.amplitude B.altitude C.attitude D.atmosphere
WILL MARK BRAINLIEST!!! GIVING 15 POINTS! URGENT Help needed ASAP PLEASE!!! LOOK AT THE PHOTO AND ANSWER THE FOLLOWING QUESTIONS!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE
Which types of mutation are possible thanks to the redundant nature of the genetic code?