deontarr89 deontarr89
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

Customers can pick their own berries at the Gooseberry Farm. They pay $4 to enter the farm and $1.50 per pound for the berries they pick. Write an equation to model the total cost, y, for x pounds of berries

Respuesta :

akaiqbacon
akaiqbacon akaiqbacon
  • 13-02-2021

Hi there!

$5.50=y

1 pound=x

4+1.50=5.50

Answer Link

Otras preguntas

If asked, "why do couples marry?" most people in the united states without a sociological perspective would answer, "because of _________."
How does mitochondria structure affect its function?
What does the wedding guest do after the mariners story in Samuel Taylor Coleridges the rime of the ancient mariner
Judy bought a coat at a 20% discount sale for $72. what was thw original price of the coat
Are there any spelling mistakes in the declaration of independence
Shondra bought a spool of ribbon. She uses 30 inches of the ribbon to decorate each gift box. She decorated 7 gift boxes in all. What number describes the chang
Where does the comma belongs in 10010011001
What is human and physical geography about plz help a lot of points
Karlie is always told that she has beautiful eyes. To which part of her eye are people most likely to be referring when they tell her this?​
im confused, please helpp?