deontarr89 deontarr89
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

Customers can pick their own berries at the Gooseberry Farm. They pay $4 to enter the farm and $1.50 per pound for the berries they pick. Write an equation to model the total cost, y, for x pounds of berries

Respuesta :

akaiqbacon
akaiqbacon akaiqbacon
  • 13-02-2021

Hi there!

$5.50=y

1 pound=x

4+1.50=5.50

Answer Link

Otras preguntas

14540(squared by2) x 35=?
Which statement best shows the difference between a line and a point
Which sentence in this excerpt from Franklin D. Roosevelt’s “Four Freedoms” speech suggests that the US government would gain more power to prepare for war?
name an irrational number between 9 and 10
The majority of American intervention in foreign affairs occurred during which event? Imperialism World War One World war 2 Cold war
What were the ideals that influenced the founders to create the House of Representatives?
If x+2=y and y=20, then x+2=20.
you have 20$ To spend on taxi fare. the ride costs 5$ plus 2.50$ per mile. what is the maximum whole number of miles you can ride for 20$
Giuliana has 22 quarters and dollar coins worth a total of $10.75. Which equation can be used to find d, the number of dollar coins Giuliana has?
what is chragaff rule on DNA pairing