dtbrooks1574 dtbrooks1574
  • 13-02-2021
  • Mathematics
contestada

Brand X costs $2.17 for 13 ounces. Brand Y costs 6 Cents more per ounce. What is the cost of 16 ounces of Brand Y.

Respuesta :

malmasri25
malmasri25 malmasri25
  • 13-02-2021

Answer:

its easy  anyways

The ans is in the picture with the  steps how i got it

(hope this helps can i plz have brainlist :D hehe)

Step-by-step explanation:

Ver imagen malmasri25
Answer Link
rhondabuxton2004 rhondabuxton2004
  • 13-02-2021

Answer:

$3.68

Step-by-step explanation:

You start by first solving for how much it costs per ounce for Brand X. To do this, you divide 2.17 by the number of ounces, 13

2.17/13=.17

Brand Y costs 6 cents more per ounce, so you add 6 onto 17

.17+.06=.23

Finally, you need 16 ounces of the product, so you multiply .23 by 16

.23×16=3.68

Answer Link

Otras preguntas

what is (7/4x)+(-3/2y) simplified
If you start with 50 grams of potassium-42, how much will remain after 62.0 hours?
Which is a unit rate? 1 Cookie/ 1/3 bag 1 Cookie/ 9 bags 2/3 cookies 3 cookies/bag
why did spain establish a settlement at St.augustine
PLEASE HELP (will give brainiest) (please dont steal it would mean Alot)
What is the mass of a triangle.
What is another name for the shell on a bivalve?
Darryl uses a 56N force to push a boulder off a cliff that is 425m tall. What is the work done on the boulder? Show your work.
What types of laws does the federal government make, and how are they different from the laws that local and state governments make?
Contrast two hangings and their parallels to the taste of the soup Night Section Chapter 4 Need help plsssss