Foxzzdffg
Foxzzdffg Foxzzdffg
  • 14-02-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 7 scarves is $47.25. What is the unit price?
The unit price is
per scarf.

Respuesta :

johnnyvaljean24601
johnnyvaljean24601 johnnyvaljean24601
  • 14-02-2021

Answer:

$6.75

Step-by-step explanation:

To find the unit price, just divide the total price ($47.25) by the quantity (7).

[tex]\frac{47.25}{7} = 6.75[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

The main goal of the Jesuits was to?
If there are 112 students for 14teachers, what is the fraction and the unit rate?
What is the length of the earth's crust? Oceanic and Continental.
What is   a quarter past 5 mean
The message of the DNA Code is information for building_______.
what is 0.3 x0.6 this is new to me
The message of the DNA Code is information for building_______.
What is 17% as a fraction in simplest form
What is the length of the earth's crust? Oceanic and Continental.
What is the length of the earth's crust? Oceanic and Continental.