makaylaagoode
makaylaagoode makaylaagoode
  • 14-02-2021
  • Mathematics
contestada

Christine buys candy that costs $4 per pound .
She will buy more than 6 pounds of condy,
What are the possible amounts she will spend
on candy

Respuesta :

Jsf09
Jsf09 Jsf09
  • 14-02-2021

Step-by-step explanation:

4x6=24 so she will spend

y >= 24

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following has not been a result of improved transportation? faster movement of people, products, and ideas increased CO2 emissions increased pollut
Suppose you know the base of a rectangle has a length of 4 inches and a diagonal has a length of 5 inches. Find the area of the re
A total of 40 people made cakes for a bake sale. Each person made 3 cakes. Mrs. Sanchez found that 15% of these cakes were chocolate. How many chocolate cakes w
Which equation is equivalent to 3x+4y=15
Kimberly wants to complete at least 2/3 of her algebra problems by 8 pm. If she has x algebra problems to complete, which inequality can Kimberly use to determi
what is the answer to this problem 8-1*0+2/2
What impact did the Declaration of Independence have on the Revolutionary War effort? A. It made colonists proud and unified them in their determination. B. It
what number is halfway between 6200 and 7000
Which statement about race relations in the North and South after Reconstruction is true? A. Segregation continued in the North and South. B. Blacks and whites
what is a five number summary?