hcaron1
hcaron1 hcaron1
  • 14-02-2021
  • Mathematics
contestada

If bananas are $0.50 each, how much would it cost for 7 bananas?

Respuesta :

altavistard
altavistard altavistard
  • 14-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

total cost = unit cost times number purchased:

total cost = ($0.50/banana)(7 bananas) = $3.50 for 7 bananas

Answer Link
Аноним Аноним
  • 14-02-2021

Answer: $3.50

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

CAN SOMEONE HELP PLZ
$2500 gross monthly income35%is taken out in taxeswhat is my mo net income
i need help on b i dont understand
How did Christianity grow and impact the Roman Empire?
What provides the reader with a chance to interpret an author's work in a new way? A. Explaining the work to other people B. Learning about the author's life C.
What 2 numbers multiplied equal -40 and 2 numbers added equals 6 Example of what it should kind of look like: a * -b = -40 a + -b = 6
in what way does calorimetry use the law of conservation
ESTRUCTURA Y TEMÁTICA de Era un anciano patizambo, con las articulaciones torpes y nudosas, como un viejo tronco de olivo sarraceno. Para sacarle una palabra de
what is 1/2 ÷ 1/2? please show work. (for my sister)
What is an equation of the line that passes through the point(2,−2) and is parallel to the line 5x-2y=4