malfunction20
malfunction20 malfunction20
  • 15-02-2021
  • Mathematics
contestada

Chau bought 28 pounds of flour for $12.
How many dollars did he pay per pound of flour?

Respuesta :

cochranjay
cochranjay cochranjay
  • 15-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation: 28 divided by 12 = $2.33 per pound of flour.

Answer Link

Otras preguntas

The Reformation split the Church into two groups: Roman ______ and _______. Please help me!
How many immigrants arrived in the United States between 1875 and 1910?
Eric and Frank want to equally share 4/3 feet of rope. what length of rope should each friend get? explain how to use a drawing to help solve the problem.
about how many miles did Lewis and Clark travel from St.Louis to the Oregon coast
The salivary glands are composed of which two types of secretory cells? A. goblet cells and squamous epithelial cells B. parietal cells and glial cells C. serou
Selling mittens during the winter is an example of which type of utility? a. Time utility b. Form utility c. Place utility d. Information utility
Nitrogen fixation makes nitrogen gas useful to crops. true or false
Which would be an example of an abiotic part of the environment? a. temperature b. trees c. animals d. plants
this soup needs some more salt and more pepper in my opinion.
Car Stars Auto Rental charges $35 a day plus $0.25 per mile. Car Express Auto Rental charges $17 a day plus $0.40 per mile. What number of miles results in the