malfunction20
malfunction20 malfunction20
  • 15-02-2021
  • Mathematics
contestada

Chau bought 28 pounds of flour for $12.
How many dollars did he pay per pound of flour?

Respuesta :

cochranjay
cochranjay cochranjay
  • 15-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation: 28 divided by 12 = $2.33 per pound of flour.

Answer Link

Otras preguntas

Some Progressive Era reformers became particularly concerned with the extent to which alcohol was abused after seeing the effects that alcoholism had. These Pro
87 24/25 as a decimal
What is 1.64 as a mixed number in simplest form
the quotient of a to the twentieth power and a to the tenth power
what is the answer to these question 1:1/3y-1/2=5 2:5n+1/2=1/6
-129 = -48 - n Thank you
What type of climate gives rise to a tropical grassland?
what do artifacts show about the past
could a photogragh be considered a primary source?Why or why not?
Emily collected $950 selling Girl Scout cookies all day Saturday. Emily's troop collected 10 times as much as she did. How much money did Emily's troop ra