Avaanidalal Avaanidalal
  • 15-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy? 7 cans for $3.50 or 12 cans for $6.60

Respuesta :

kendallallred
kendallallred kendallallred
  • 15-02-2021

Answer:

first option bc its a lot more cheaper than the 2nd option

Answer Link
shailaaa
shailaaa shailaaa
  • 15-02-2021

Step-by-step explanation:

$3.50 ÷ 7 = $0.50

$6.60 ÷ 12 = $0.55

$0.55 x 7 = $3.85

ans : 7 cans for $3.50

Answer Link

Otras preguntas

Identify 1 similarity and 1 difference between folding and warping.
List three examples of a primary economic activity?
What does U = Please help
The planet Mercury measures 4,879 kilometers from one side to the other. Earth measures 12,756 kilometers from one side to the other. What is the difference b
What does W = too Please help
How is momentum similar to inertia? Explain.
accurate estimation of 75-33
the formula for the surface area of a pyramid is: SA=1/2LP+B . which equation solves formula for p
What is the acceleration of a 10 kg mass pushed by a 5 N force?
What is the name of the biome in which you can encounter an elephant (in natural environment of course)