berthawatts04 berthawatts04
  • 16-02-2021
  • Mathematics
contestada

At a certain store a half gallon jug of milk cost 2.95 and a gallon jug of milk costs 5.95. Which milk has cheaper price?

Respuesta :

KiwiHelp
KiwiHelp KiwiHelp
  • 16-02-2021

Answer:

The first milk

Step-by-step explanation:

2.95 × 2 = 5.90

The first milk has cheaper price.

Answer Link

Otras preguntas

A spaceship ceases to be matter when it is in space
Carpet salespeople at Cover Up Carpets do not earn a base salary. Instead, they receive a commission of 7.5% on all of their sales. How many dollars worth of Ca
are -(x - 3) and (-x + 3) equivalent equations? please explain
15 POINTS!!!!!!!!!!!!!! PLEASE HELP!!!!!!!Use the rules of equations and inverse operations to solve the equation. In your final answer, include all of your wor
Air is an example of a mixture because the elements and compounds that make up air retain their individual properties. True False
Pablo spent $28 on fruit at the grocery store . he spent a total of $80 at the store . what percentage of goal did he spend on fruit?
Settlement landscapes of north american cities are characterized by ________, in which metropolitan areas sprawl in all directions and suburbs take on many of t
Which of the following is an example of a filling civic responsibility
in a constant pressure calorimeter experiment a student measures a temperature change of 2.5 degrees C. The heat measured was 2.200 kJ. What was the volume of t
Use properties of addition to evaluate the expression. −92+(−47)+(−8) Enter your answer in the box.