aryanbansal7379 aryanbansal7379
  • 16-02-2021
  • Mathematics
contestada

Jean needs 2 gallons of olive oil to make a recipe. If the olive oil 8:00 a quart how much money will she need to buy the olive oil

Respuesta :

fichoh
fichoh fichoh
  • 18-02-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

Given that :

Required amount of olive oil = 2 gallons

Cost per quartz = $8

Recall:

1 quartz = 0.25 gallons

Amount of quartz in 2 gallons :

2 / 0.25 = 8 quartz

Cost of olive oil needed :

8 quartz * $8

= $64

Answer Link

Otras preguntas

How do I solve for n?​
Jane has been a trainer for many years. She believes that trainees today lack any motivation to learn. This attitude is apparent to her trainees. Her trainees t
Chris bought 104 gallons of gasoline. There are approximately 3.8 liters in 1 gallon. Which measurement is closest to the number of liters of gasoline Chris bo
p=4x+qx-5 Literal expressions
Solve for x: 2/3= x-1/5
The tomato you examine in the lab develops from what structure in an Angiosperm? a. anther b. ovary c. ovule d. perianth
Several forensic anthropologists have dealt with the aftermath of Argentina's "Dirty War" (1970s and 1980s), during which many people disappeared. Which of the
Kareem wants to find the number of hours the average sixth-grader at his school practices an instrument each week. Which is the best way Kareem can get a repres
"Whether or not an instance of one entity class must participate in a relationship with another entity class is indicated by the ________. A) maximum cardin
The homecoming dance is going to be held in the school gym which is 300 ft by 300 ft. The fire marshal requires 4 square feet per person. How many tickets can t