Seudónimo Seudónimo
  • 11-11-2016
  • Mathematics
contestada

Marisol pays $12 for 4 notebooks. How many notebooks could she buy with $62?

Respuesta :

MaliaHale
MaliaHale MaliaHale
  • 11-11-2016
12:4=3
Which means that 1 notebook costs $3.
So 62:3=20 +2
So Marisol can buy 20 notebooks and there will be 
$2 left!
    
Answer Link

Otras preguntas

Why is american dream is not worth pursuing ?
the bottom of a ladder must be placed 5 feet from a building. the ladder is 14 feet long. how far above the ground does the ladder touch the wall?
the bottom of a ladder must be placed 5 feet from a building. the ladder is 14 feet long. how far above the ground does the ladder touch the wall?
what is wrongith this sentence?     He did all the housework today.
What is 12% of 85 im having a hard time with this question
What is the abbreviation for the Appalachian mountain
the bottom of a ladder must be placed 5 feet from a building. the ladder is 14 feet long. how far above the ground does the ladder touch the wall?
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
Danny reads 4 pages of a book each day.After 12 days, hes still has 82 pages left to read.How many pages does the book have?
what is wrongith this sentence?     He did all the housework today.