talyafuller1234
talyafuller1234 talyafuller1234
  • 11-11-2016
  • Mathematics
contestada

Shana bought 6.2 pounds of pecans and paid $56.00. About how much per pound did the pecans cost?

Respuesta :

Blurryface25
Blurryface25 Blurryface25
  • 11-11-2016
56÷6.2 equals 9.032≈9 the answer is 9 $
Answer Link
ampofoeugenia7
ampofoeugenia7 ampofoeugenia7
  • 11-11-2016
To find the answer, first write  the givens and unknown. That is
6.2 pounds=$56.00
   1 pound =?
1pound/6.2pounds * $56.00=$9.03(rounded to nearest hundredth)
Therefore about $9.03 is the cost of a pound of pecans.
Answer Link

Otras preguntas

What were 3 immediate sffects te great dpression
57 61 65 what would be the 9th
Rachel is setting up for her birthday. Rachel wants to put the same number of chairs around each table. How many chairs will Rachel place around each table at h
Tasha just sat down to eat lunch with her 10-year old daughter on a hot summer day. The waiter comes by and asks for her drink order and she politely asks for w
Compare wright rather <,>,=
What caused tension between the united states and soviet union at the end of world war ii?
Helphelphelpjehkejjosndidnkdndjdndjfnkdndosndjjd
Answer this for 20 points
Will give brainless answer and 17 points
a parking lot space is in the shape on a rectangle. if the psace has a length of 23 feets and a width of 12 feets, what is the area of the parking space? A) 128