PageorganJAZ PageorganJAZ
  • 12-11-2016
  • Mathematics
contestada

Shana bought 6.2 pounds of pecans and paid $56.00. about how much per pound did the pecans cost?

Respuesta :

uhhhhidk
uhhhhidk uhhhhidk
  • 12-11-2016
Each pound of peacan cost $9.

6.2x = 56 : set up an equation (x represents the amount of pounds) 
x = 56/6.2
x = approximately 9.03225806452

Answer Link
ruralsteam184
ruralsteam184 ruralsteam184
  • 13-11-2020

Answer:

The correct answer is option d or 10.00

Hope this helpes have a great day :)

Answer Link

Otras preguntas

a major objective of the south pacific forum founded in 1971 was? stopping the french nuclear testing or expanding the copra trade or reconciling diverse cultur
What takes place when you inhale and exhale
There are 156, 208 and 260 students in Groups A, B, C respectively. Buses are to be hired to take them for a field trip. Find the minimum number of buses to be
you are quiz master you have been asked to conduct a program for video show on sound how would you being the show present the beginning
How will you describe the pathway of oxygen in the breathing system ?
express 4 less than one-thirteenth of some number,w can be expressed algebraically as?
How to work out:5x+1=2x-8
There are 156, 208 and 260 students in Groups A, B, C respectively. Buses are to be hired to take them for a field trip. Find the minimum number of buses to be
How do you say Paris is a beautiful place, the attractions are really beautiful In French
How were people punished if they were drunk in the middle ages