isabela7 isabela7
  • 12-11-2016
  • Mathematics
contestada

a dozen apples costs $2.55 at this rate, how much would 8 apples cost?

Respuesta :

Billxxx
Billxxx Billxxx
  • 03-02-2021

Answer:

$1.70

Step-by-step explanation:

A dozen apples is 12 and 8 apples is 2/3 of a dozen so if you do $2.55 which is the dozen apples by 1/3 that make $0.85 but we need 2/3 which is 8 which would make $1.70 since 0.85×2=$1.70

Answer Link
astuber28 astuber28
  • 15-04-2021

$1.70

12/8=1.5

2.55/1.5=1.70

Answer Link

Otras preguntas

Logan made a treasure hunt map. The treasure is 25 cm away from his location. If each 1 cm on the scale drawing equals 5 meters , then how far he is from treasu
What kind of irony appears in the sentence: The audience knows something that the characters in the story do not know., occurs when another character(s) and/or
birds that fly have lightweight bones some of which are hollow how might this unique body structure benefit the bird?
What are two peninsulas found in Mexico?
please help i would greatly appreciate it :D
Here goes my 4 question
what was one effect of slavery in many major northern cities
Explain how to find all the factor pairs of 40
Solve the system of equation algebraically 5x-2y=4 2x-y=1
Is the group of words a sentence or a run-on sentence? Some people don't like to travel very far beyond their own neighborhoods. A. sentence B. run-on