isabela7 isabela7
  • 12-11-2016
  • Mathematics
contestada

apples cost $3.60 for 2 pounds at this rate how many pounds of apples can you buy for $5.40

Respuesta :

aswang8573
aswang8573 aswang8573
  • 12-11-2016
You can buy three pounds of apples with $5.40.
Answer Link
FuturePresident2040
FuturePresident2040 FuturePresident2040
  • 12-11-2016
2 pounds because 3.60 only goes into 5.40 once
Answer Link

Otras preguntas

David has just been found guilty by a jury. He has just graduated from college and has never been in trouble with the law before. He is also quite remorseful fo
alorie control Being able to identify the amount of calories you need to maintain or achieve a healthy weight, and then choosing an adequate diet that balances
________ techniques allow us to scrutinize the precise structure and moment-by-moment pattern of activation in the brain.
Someone Please help me. I don't understand how to do this. I need 34 points by Friday
Which of the following is considered cash for financial reporting purposes? (A) inventory that is likely to be sold within three months. (B) amounts to be colle
A tetrahedron has an equilateral triangle base with 25.0-cm-long edges and three equilateral triangle sides. The base is parallel to the ground, and a vertical
What occurs in situations in which no procedures or rules exist to guide decision makers toward the correct choice?
does the amount of work to required to move a charge in an electric field depend on the path taken or just the potential difference between the end points?
solve the system using substitution 3x+7y=3 x-3y=-15
When did Hitler take control of nazi party?in what country