jasmnsavvvvma jasmnsavvvvma
  • 13-11-2016
  • Mathematics
contestada

a dozen plain hats cost 3.60,what is the unit rate of a hat?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-11-2016
i think the answer should be 12.
Answer Link
JoshuaGV JoshuaGV
  • 13-11-2016
$3.60/12 = $0.30! You just take the total cost and divide by the total amount to find the cost of one hat
Answer Link

Otras preguntas

Use parenthesis to make each number sentence true. 124 - 6 x 0 + 15 = 34
Someone please help me!! Tyy
6 + x is an example of _____.a formulaan expressiona constanta variable
Why must you include the water soluble vitamins in your daily diet? They cannot be stored by the body because they are water soluble and are eliminated daily. T
You just sold 500 shares of Wesley, Inc. stock at a price of $30.92 a share. Last year, you paid $32.04 a share to buy this stock. What is your capital gain on
What can you infer about Mrs.Hale’s perception of Mr.Hale.?
In which list are the three compounds above correctly listed in order of increasing boiling point? A) lowest b.p.... isopropanol < isobutane < acetone ...
Now complete the table. Fill in the name of each food and the amount of each vitamin it contains. Be sure to include the proper units (example: 25 grams). Note
Budgeted variable overhead for the year is $150,000. Expected activity is 30,000 standard direct labor hours. The actual hours worked were 15,000 and the standa
Although used condom should not be flushed down a toilet, if a person did flush a used condom, this type of wastewater pollutant would represent