graca3l0akkaekamelis graca3l0akkaekamelis
  • 13-11-2016
  • Mathematics
contestada

a pair of socks costs $5.00. a package of 3 pairs costs $12.00. how much would you save if you buy 2 packages instead of 6 individual pairs?

Respuesta :

avolia avolia
  • 13-11-2016
you will save 6 dollars If you buy 2 packages, instead if 6 individual pairs.
Answer Link

Otras preguntas

The Murphys are on vacation and want to go on a helicopter tour. The tour itself costs $125 per person and they also have to pay a fuel fee of $50. If there
Physical exercise helps prevent heart disease. true or false
n–2=(10n+4)/2 Solve for n. No multiple choice.
Which events do both the author of "An Indian Father's Plea" and the author of "The School Days of an Indian Girl" describe to support their themes about educat
The table lists the number of pitches seen by a player in 6 games. What is the mean of the data set? 11 14.5 18.5 20 Done Game Pitches Seen 1 25 2 20 3
If 5 rubber stamps cost $9.70 which equation would help determine the cost of 11 rubber stamps
write a real world situation that can be modeled by the inequality46h > 86 + 25h.
A carpenter uses 65 shelves to make 13 bookcases. She uses the same number of shelves for each bookcase. Are 32 shelves enough to build 6 more bookcases.
Aidan has a lemonade stand. He spent $4.55 on supplies to make lemonade and $8.45 on supplies to make cookies. At his lemonade stand, he sold 23 cups of lemonad
Is how we conduct ourselves towards others and yourself