jaimemitchell jaimemitchell
  • 13-11-2016
  • Mathematics
contestada

apples cost .65 each and oranges cost .85 each. If I spend $8.80 on apples and oranges, how many pieces of fruit did I buy all together?

Respuesta :

master81
master81 master81
  • 13-11-2016
65x7=4.55+(85x5)=8.80
Answer Link
tasha53 tasha53
  • 13-11-2016
you brought 12 fruit all together

.65*7= 4.55 for the apples and .85*5=4.25 for the oranges which gives u a total of 8.80
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following sentences uses the word "converged" correctly? The reporters converged the story to make it more interesting to their readers. Because of
How is drama different from other forms of writing? a. Drama is meant to be read by an individual. b. Drama is meant to be performed for an audience. c. Drama i
What times what equals 84
"My family have madae the story of my life" Is this a simple or a compound sentence? 10 POINTS FOR WHO ANSWERS QUICKLY!
sarah's craft project uses pieces of yarn that are 1/8 yard long. she has a piece of yarn that is 3 yards long. how many 1/8 yard pieces cans she cut and still
Which one of the following choices is a good substitute for cookies as a fast snack? A. Baked potato with salsa B. Low-fat potato chips C. Graham crackers with
How did the growth of the rail networks impact the meatpacking industry?
What happens when a pure substance undergoes a chemical change
Use context clues would is meaning the word mythical in the following sentence Ancient egyptian sculptors created a statue of the mythical sphinx to guard over
Japan invaded Manchuria in 1931 because