Titionjazzule Titionjazzule
  • 14-11-2016
  • Mathematics
contestada

If 3 apples costs 6 dollars how much would 12 apples cost proportions

Respuesta :

pminall01
pminall01 pminall01
  • 14-11-2016
6 divided by 3 = 2

1 apple = 2 dollars

2 x 12 = 24 dollars


or...


3 apples x 4 = 12 apples

6 dollars x 4 = 24 dollars
Answer Link

Otras preguntas

Determine the mass of ammonium chloride, NH4CI, required to prepare 0.250 L of a 0.35 M solution of ammonium chloride.
If a force of 20kN acts on a circular rod of diameter 10mm, calculate the stress in therod.​
Someone help and PLEASE make sure it’s right
Find Value of x. The diagram is not to scale.
Hey, can somebody please help me with this? I think it might be A but I’m not completely sure. Can someone give their thoughts?
Es una pastilla cierto Falso
Put the correct answer for but if I check the answer and the answer is wrong then i´m going to report you!
Cortez Foods Inc. is a company that manufactures packaged food. It sells several varieties of packaged food such as chips, cupcakes, candies, crackers, fruit ju
Hey please help i will mark you brainliest I need help honestly
Algebra 2 Help, Correct Answers only please!