brryyynnnn18 brryyynnnn18
  • 14-11-2016
  • Mathematics
contestada

Aki bought 3 3/4 pounds of spinach for 6.88. Using a unit rate how much would 1 1/2 pounds of spinach cost

Respuesta :

MohamedSharif
MohamedSharif MohamedSharif
  • 20-11-2016
3 3/4 pounds=6.88
1 1/2 pounds=??
1 1\2 x 6.88 divided by 3 3\4
10.32\15\4
10.32 x 4=41.28
41.28\15=2.752
answer=2.75
Answer Link

Otras preguntas

Write the complex number in polar form. 7+7i
Investment a starts with $1000 and increases its value by $80 each week. Investment b starts with $2000 and loses $50 of its value each week.After how many week
PLS HELP NO LINKS THANK YOU
Now that the war is over, what do you think will happen to the African Americans who fought for the British?
Can someone write a story problem idea for me? The equation: 1/2 ÷ 2
I need help on this please! No links Study guide for exam. The cicle has the same question answer it too please!
The speed you are going determines the distance you travel before coming to a complete stop after pressing the brake. Use the computer outputs, scatterplots, an
Write a 500 word document how Jack or piggy from lord of the flies how they help with the theme, 100 points plus brainliest answer
Orthopedists are medical doctors who
Firms HL and LL are identical except for their leverage ratios and the interest rates they pay on debt. Each has $25 million in invested capital, has $5 million