alaynadully alaynadully
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

A store pork sold at 7.26 for 2 pounds and chicken sold at 6.65 for 5 pounds , which has a higher unit price

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 11-03-2021

Answer:

the pork has a greater unit rate of $3.63

Step-by-step explanation:

You divide each number so that you denominator is one because it is a unit rate.

Answer Link

Otras preguntas

Let's assume for a moment that your house uses an average of 16kWh of electrical energy per day. If you could covert  the mass of a 46g golf ball into electrica
The Just Juice Company has a monthly cost of $20,000 and a marginal cost of $4 per case of juice. a) Find the monthly cost C(x) assuming that the company produc
How are matter and substances related?
A talent or quality that you were born with is
How many bikes and tricycles does Rick's bike shop have if the inventory shows 117 wheels and 104 pedals?
A square plot of land has a building 60ft long and 40ft wide at one corner. the rest of the land outside the building forms a parking lot. if the parking lot ar
28-0.3Y=0.7Y-12 what's the answer
How many centimeters squared in .0255 square yards
Can you fall in love with blue eyes and not fall in love with the person who has it?
What is responsible for changing liquid water into water vapor?