nicole0408 nicole0408
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

An apple cost Php x per piece. How many will 3 dozen cost?

A. Php 3x
B. Php 12x
C. Php 24x
D. Php 36x​

Respuesta :

rubylexilee rubylexilee
  • 11-03-2021
D.Php 36x because 1 dozen is = 12 pieces so if there’s 3 dozen of apple it would be 12 x 3 the answer which is 36
Answer Link

Otras preguntas

Video Planet (“VP”) sells a big screen TV package consisting of a 60-inch plasma TV, a universal remote, and on-site installation by VP staff. The installation
An 1450 W toaster and an 923 W microwave oven are connected in parallel to the same 25.0 A, 120 V circuit. HINT (a) Find the toaster's resistance R (in ohms). (
In 2/4 time, an eighth rest equals
Examine the following quote: "Utterson, I swear to God," cried the doctor, "I swear to God I will never set eyes on him again. I bind my honour to you that I a
A force of 36.0 N is required to start a 3.0-kg box moving across a horizontal concrete floor.
Describe FIVE significant advantages of web-based applications for an organisation.
Find the value of 1.85+38*4.1​
If humans do not fully understand how the human brain functions, then they can't create an artificial brain that is more intelligent than the human brain.
Journalize the following transactions for Rogers Company using the gross method of accounting for purchase discounts. Assume a perpetual inventory system. June
Which of the following describes a triangle? A. One-dimensional B. Two-dimensional C. Zero-dimensional D. Three-dimensional