emma6757
emma6757 emma6757
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

A group of 4 friends went out to lunch and they each bought a drink for $1.50 and 2 hotdogs. If the total cost for lunch was
$42, what was the cost for each hotdog?

Respuesta :

heygirlhey28 heygirlhey28
  • 11-03-2021

Answer:

$4.50 each

Step-by-step explanation:

sorry if I'm wrong

Answer Link

Otras preguntas

What caused the French and Indian war?
Why can't you use the Zero-Product Property to solve (x-1)(x+3)=1?
Charlie runs at a speed of 3 yards per second. About how many miles per hour does Charlie run
What comes next in the pattern?
A sports agent made one million dollars by charging a 12.5% commission to negotiate a long-term contract for a professional athlete. Find the amount of the cont
A stone thrown horizontally at a speed of 5m/s from the top of a cliff 78.4m high. A. How long does it take the stone to reach the bottom of the cliff? B. How f
Name three desirable traits that are being transferred into genetically egineered food crops. How might these traits help to increase world food supplies?
Which is farther from the equator 30°N or 30°S
What is the sum of 24 and 40 as the product of their greatest common factor and another sum
How to write 65 trillion