joshdmoore467 joshdmoore467
  • 11-03-2021
  • Mathematics
contestada

Each piece of candy costs $0.45. If you have $9 to spend on candy how many pieces can you buy?

Respuesta :

Amaiayah
Amaiayah Amaiayah
  • 11-03-2021

Answer:20 pieces

Step-by-step explanation:You have $9 and each(each means to divide) piece of candy costs $0.45

So you have to divide:

$9÷0.45

=20 pieces

Answer Link

Otras preguntas

Eight less than the quotient of a number and 3 is 5
Harry is building a house with a sloping roof. If the roof is 44 feet long and 10 feet high, what is the angle that the roof makes with the horizontal?
all the processes that form mountain ranges are known as
7/5=x/3 solve proportion
Find the standard equation of the circle that satisfies the conditions. Center (-1,-3), passing through the point (3,0)
if f (x)=0 what is f (x)=9x^2+4x+9
the first nine amendments to the constitution deal with
A chemist has one solution that is 80% acid and another solution that is 30% acid. How much of the first (80%) solution is needed to make a 400 L solution that
If you triple 4 and subtract 2 each day, how many days until you have zero
speeding peeling out or weaving through traffic are examples of