aaliyahb08
aaliyahb08 aaliyahb08
  • 12-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of highlighters is proportional to the number of highlighters purchased. If a 4-pack of highlighters costs $2.40, what is the cost per
highlighter?

The cost of highlighters is proportional to the number of highlighters purchased If a 4pack of highlighters costs 240 what is the cost per highlighter class=

Respuesta :

asmartstudent123 asmartstudent123
  • 12-03-2021

Answer:

$0.60 per highlighter

Step-by-step explanation:

You just do $2.40/4 and you get $0.60

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELPPPPPPPP ME
True or false one of the key questions for analyzing point of view is does the author attempt to teach the reader something
M/4 =28 what is the variable m =
Please answer ASAP (Will mark brainliest!!!) :Which of the following ordered pairs represents the x-intercept of the equation y = 2x - 8? (5, 2) (4, 0) (8,
what is the correct way to say "I have work this weekend" in spanish
How do the structures of a vacuole and nucleus differ
What does Mrs. Bennet do to foster the relationship between Jane and Bingley? Does it work? What do Jane and Bingley decide to do?
A function has the rule y = -3x + 7. Which of the following ordered pairs represents an input of 5 and its output? (5, -8) (-8, 5) (2/3, 5) (5, 2/3 )
Please help me What is BC ?
The seismic waves that travel through Earth’s interior are _____ waves. surface body P waves S waves