lNEEDHELPWITHMYHW
lNEEDHELPWITHMYHW lNEEDHELPWITHMYHW
  • 12-03-2021
  • Mathematics
contestada

Sturdy’s paper plates cost $3.12 for 24 plates. Tough’s paper plates cost $4.32 for 32 plates. Which is the better buy?

Respuesta :

chloeannashin
chloeannashin chloeannashin
  • 12-03-2021

Answer:

Sturdy's paper plates

Step-by-step explanation:

Let's see how much 8 plates cost:

Sturdy

24/3=8

$3.12/3= $1.04

Tough

32/4=8

$4.32/4=$1.08

$1.04<$1.08

Because Tough's paper plates costs 4 cents more for 8 plates, Sturdy's paper plates are the better buy.

Answer Link

Otras preguntas

What is an air mass? Describe how they are named and characteristics (Example, what does “m” stand for and what type of air does it bring?)
is 9/36 greater than ,equal ,less then 4/8
Which organ is associated with the production of testosterone? A. Penis B. Testicle C. Vas deferens D. Epididymis
Which puf the symbols correctly the two Numbers 45?45
As the Civil War progressed badly for the North, what are three things that plagued Lincoln? A. The war was going to be over before his reelection bid. B. Union
who was the first president before George Washington
...................what is (x^-3)^6
Based on his behavior in The Circuit which statement is true about Mr. Lema the narrator's teacher?
Round 18.7 to the nearest whole number
What are 15 facts about the Canadian Shield