spencershardonay2004 spencershardonay2004
  • 12-03-2021
  • Mathematics
contestada

9.
Mia buys 3kg of sweets for £11.40
She sells the sweets for 53p per 100 grams.
How much profit does Mia make per kilogram?

Respuesta :

konekokittenndchanne konekokittenndchanne
  • 12-03-2021

Answer: None

Step-by-step explanation: because she eats too much

Answer Link
freyajjardine
freyajjardine freyajjardine
  • 12-03-2021

Step-by-step explanation:

100 grams cost her 38p

15p cheaper then what she sold it as

that's 150p per killiogram

or £1.50

Answer Link

Otras preguntas

4.7:3.1 in simplest form please explain
The mean of a set of five whole numbers is the same as the median which is equal to the mode which is equal to the range which equals 4 what is the value of the
4,822.775 rounded to the nearest cent
A plane flew a total of 2,220 miles. Its avarage speed was 555 miles per hour. How many hours did the plane fly ?
which equation represents a vertical line ? y = -x y = 12 x = y x = 12
how many physiographic regions are there in the United states
whats after hundreds thousands
If PV=NRT solve for N?
which equation represents a vertical line ? y = -x y = 12 x = y x = 12
how do i solve {3x-4y=14 {x+y=-7