dianahernandez11 dianahernandez11
  • 12-03-2021
  • Mathematics
contestada

Tina pays $38.50 for 14 boxes of Girl scout cookies. What is the unit price?​

Respuesta :

freyajjardine
freyajjardine freyajjardine
  • 12-03-2021

Answer:

$2:75 per box

Step-by-step explanation:

dived that by whatever the amount of cookies per box if you want price per cookie

Answer Link

Otras preguntas

Why is Henry Hudson important?
How do you classify a pair of angles?
what is 3/5 plus 3/17 using benchmarks.
When the only force affecting an object is gravity , that object is in what? *blank*
At which battle did the Americans and French surround the British forcing them to surrender? Trenton Saratoga Yorktown Brandywine
Which proposal was not part of President Johnson's efforts to end poverty in the United States? A. Project Head Start B. Volunteers in Service to
Please Help!!!! 1) A telephone pole is 60 feet tall. It casts a shadow that is 24 feet long. A tree that is next to the telephone pole is 15 feet tall. How long
A pound of rice crackers costs $2.88. Matthew purchased 1/4 pound of crackers. How much did he pay for his crackers?
why do the lungs have a large number of blood vessels?
how is energy released from ATP molecules for cellular processes?