yeseniareyes1029 yeseniareyes1029
  • 12-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the BEST UNIT COST? It is $5.49 for a bad of 10 oranges. In another bag, 6 oranges cost $2.94. Which is the better deal? Show your work to defend your answer

Respuesta :

hallsophia121 hallsophia121
  • 12-03-2021

Answer:

The bag with 6 oranges cost of $2.94 is a better deal.

Step-by-step explanation:

$5.49/10=$0.549=$0.55

$2.94/6=$0.49=$0.50

Answer Link

Otras preguntas

help 1+2+3+4+5...98+99+100
what kind of government does Mexico have
What is 1/3 divied by 2Number line model!
Mr. Chan bought some pencils for a group of students.If he gives them 2 pencils each, he will have 10 pencils left.If he gives them 3 pencils each, he will have
can you simplify 43/63
why should we use fossil fuels wisely
Which of these was a major difference between urban and rural lifestyles in the 1920s? A. Runral Americans had higher incomes B. Rural Americans had mroe free t
can you expand   2(3c-2)
Solve the following system of equations. In other words, which  values for x and y make both equations true? y = 5x7x + 2y = -17x = y = x =
Columbus Day research the three ships that participated in Columbus historic voyage