badynaf623 badynaf623
  • 12-03-2021
  • Mathematics
contestada

You pay $1.56 for 4 pounds of bananas. Write and solve an equation to find out how much it costs for 1 pound of bananas.

Respuesta :

m9z
m9z m9z
  • 12-03-2021

Answer:

1.56 / 4 = 0.39

1 Pound of bananas cost $0.39

Step-by-step explanation:

Answer Link
BrookeC06 BrookeC06
  • 12-03-2021

Answer:

just divide 1.56 by 4

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

difference between nastic and tropic movement
Solve the system of linear equations. Separate the x- and y-values with a comma. -3x=-26-2y -11x=-90-2y
What is this triangle answer please ????
Which of the following scientists improved telescopes and discovered the largest satellites of Jupiter? A. Gelileo Galiilei B. Edwin Hubble C. Lord Kelvin D.
Patterns can be used to send messages, sounds of voices, and images. These patterns transfer information, allowing people to ________ over long distances.
in the original 13 colonies who established the Massachusetts by colony?
Plzzzzzzzz answer:vvvvvvvvvvvv
Which is usually colder, A deep current or a surface current.....PLEASE HELP
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!! Elige la forma correcta del futuro. Yo (querer) asistir la fiesta este fin de semana.
which of the following are overseas territories of the United States