Chriscipponeri2007 Chriscipponeri2007
  • 13-03-2021
  • Mathematics
contestada

Write an that
5. Hog head cheese costs $2.15 per pound. ad equation best represents y, the total
cost of x pounds of Hog Head cheese?

Respuesta :

MrRoyal
MrRoyal MrRoyal
  • 18-03-2021

Answer:

[tex]y = 25x[/tex]

Step-by-step explanation:

Given

[tex]Rate = 25[/tex]

Required

Cost of x pounds

To do this we simply multiply x by the rate

[tex]y =Rate * x[/tex]

[tex]y = 25 * x[/tex]

[tex]y = 25x[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

According to Bede, what is true of Ireland? A. It is the largest island. B. It gets lots of snow. C. It does not have any snakes. D. The climate is too warm.
Where did the United States move the capital in order to make southerners happy? A.Philadelphia. B.boston. C. Washington D.C.
An inner distraction that causes listening problems is _____. daydreaming fidgety neighbor the teacher's monotone a wasp flying in the room
2/5(z+1)=y solve for z
Why are the noble gases used in neon lights?
At first, Sojourner Truth was happy to have many children because A. they were the only things that gave her joy. B. they could help her with her daily tasks. C
find each product identify the two whole numbers between which the product lies: 5x7/10=? the product lies between___and___?
How many moles are equivalent to 3.75x1024 molecules of carbon dioxide? a. 6.24 mol carbon dioxide c. 6.156 mol carbon dioxide b. 6.23 mol carbon dioxide d.
What lake is the source of the White Nile River? A. Lake Nyasa B. Lake Victoria C. Lake Chad D. Lake Tanganyika
estimate 57.8 then time it by 9