hopelacross
hopelacross hopelacross
  • 13-03-2021
  • Mathematics
contestada

Sarah spent $44 for 4 new T-
Shirts. If each T-Shirt is the
same price, how much did each
T-Shirt cost?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 13-03-2021

Answer:

For 1 t-shirt, the cost is 11$.

Step-by-step explanation:

44 / 4 = 11

Plz mark as brainliest if this helped! Have a nice day!!!

-Lil_G

Answer Link
Аноним Аноним
  • 13-03-2021

Answer:

44 dollars for 4 T-Shirts.

Let x be the price of one T-Shirt.

Equation: 44=4x

Divide by 4: x=11

Each T-Shirt costed 11 dollars.

Let me know if this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Based on the diagram, what type of lens is the human eye?
Explain how an individuals living with a smoker might benefit once he or she quits smoking
Let f (x) = –x2 + 3x + 1 and g(x) = 2x. Look at the composition shown. What is the error in the student’s work? f (g (x)) = –(2x)2 + 3x + 1 = –4x2 +
The Pollution Prevention Act helps to clean up polluted environments in the United States. True False
Wisely and slow. They stumble that run fast meaning
n-[tex]\frac{2n-3}{9}[/tex]+2=[tex]\frac{2n+1}{3}[/tex] Solve
15 points!! A _______ bond forms when two atoms share one or more pairs of electrons. A covalent B electron C hydrogen D ionic
What was the name of the theater where Shakespeare's plays were performed? Question 1 options: The Globe Theater The Continental Theater The Midsummer
Which if the following groups was most likely to face interrogation at immigration stations during the 1800s?
What is the value of y in the equation 2(2y − 12) = 0? 4 6 7 8