randabdeljabbar randabdeljabbar
  • 14-03-2021
  • Mathematics
contestada

You spend $500 fixing up a bedroom to rent. Your cost for food is $10 per night. Ur family charges $60 per night. Write down equations to represent the situation

Respuesta :

samuelonum1
samuelonum1 samuelonum1
  • 19-03-2021

Answer:

y= 500+7x

Step-by-step explanation:

Given data

Total amount for the rent=  $500

Cost of food per night= $10

Family charges per night=$60

Let the number of nights be x

and let the total charges be y

Hence, the expression for the situation is given as

y=500+10x+60x

y= 500+7x

Answer Link

Otras preguntas

Article III of the Constitution gives Congress the power to create a system of federal courts, other than the Supreme Court, know as superior courts. inferior c
Which pair of rectangles is similar? a b c d
juan plays on a school baseball team in the last 9 games juan was at bat 28 times and got 6 hits what is the experimental probability that juan will get a hit d
4. Express 79.2% as a decimal.
what is the unit rate for $140 for 18 ft squared to the nearest hundredth
how many days old will be the baby when it has lived for one million seconds ( without decimals)
a fascist government is one in which. A) The active involvment of the masses is expected B) A communal system of work exists in which the state owns the means o
What is the solution of the system of the linear equations? 2x+3y–z=–16 –3x+3y+z=20 –x+2y+z=2 x=, y=, z=
Which corrects any error in the use of apostrophes in the sentence? The twins' dog can do tricks like the ones at shows. A. There is no error in this sentence.
how do you personally depend on resources from the ocean