Onuchika Onuchika
  • 14-03-2021
  • Mathematics
contestada

Lemons cost $5.40 per kilogram.
Leyla buys 0.35 kg of lemons.
Calculate how much Leyla's lemons will cost.

Respuesta :

awhkass
awhkass awhkass
  • 14-03-2021
To find the cost of purchasing 0.35 kilograms of lemons, we will multiply 0.35 by $5.40 which will get us $1.89
Answer Link

Otras preguntas

whats 10 to the power of 9 as a decimal
The shape on the left is transformed to the shape on the right​
, use a number line. Start at 0. Move forward 5 and then back up 7. How many yards must he get to get back to 0?
Help please will mark brainliest for correct answer! Your weld settings are 17.5 volts and 125 amps. use ohm's law to count how much resistance is in your weldi
-9 - (-2) as an addition problem
1. Why don't the planets fly out of the solar system?
A car travels at a constant speed, as shown on the double number line. How far does the car travel in 14 hours? Time (hours) 1 2 3 Dista
A dihybrid cross experiment is carried out on pocket mice. The traits being observed are fur color and tail length. In the F2 generation, 54 mice are dark brown
A USB flash drive uses solid technology to store data and programs.
Why did the Calverts want more Catholics to settle in Maryland?