Seudónimo Seudónimo
  • 15-11-2016
  • Mathematics
contestada

if 3 pounds of apples costs $0.90 how much will 10 pounds cost?

Respuesta :

David328
David328 David328
  • 15-11-2016
If 3 pounds of apples cost 90 cents, that means 1 pound of apples would cost 30 cents. 

I found this out because I divided the weight of the apples by 3 to get 1 apple, and I did the same to the price.

30 cents times 10 would be $3.00
Answer Link

Otras preguntas

Wednesday, a local deli offered a lunch special consisting of a ham or roast beef sandwich with or without American cheese on toast, a roll, or a bagel. Thursda
1. Find the sum of the measures of the interior angles of the indicated convex Polygon B) 16-gon A) 14-gon
write 5/17 has a mixed number
5. How did the British reward the Indian princes for showing loyalty during the Revolt of 1857?​
Based on the table above, which star can you predict would most likely appear blue? Sun Canopus 10 Lacertae Betelgeuse Fast plzzzzz
5 points Four different kinds of shirts normally cost the same price of $19.99. Shirt A is on sale for 25% off, and shirt Bis on sale for $5.00 off, and shirt C
graph example of system consistent and equation; that has one solution. kindly help me with this please I need it in 1 minute. pleas​
tell me more about traditional healers​
Explain Feklisov's rationale for American assistance to the Soviets?
How can we collaborate the Peace and harmony at once. write any three words​