justind227 justind227
  • 16-12-2014
  • Mathematics
contestada

write each rate as a unit rate $8 for 2 pounds of rice

Respuesta :

summergirl7987
summergirl7987 summergirl7987
  • 16-12-2014
there would be $4 per lb.  hope this helps
Answer Link
jennanull
jennanull jennanull
  • 16-12-2014
$4 for every one pound. 8 divided by 2 is 4
Answer Link

Otras preguntas

What is the range of the function f(x) = -2x + 5 when the domain is {-5, 5}.
can you answer this pls its for my test
Zahid needs to ensure that the text flows around an image instead of the image being placed on a separate line as the text. Which tab on the Layout dialog box s
-. Which of the following was the cause of the 2nd Gulf War? a. Saddam Hussein's invasion of Kuwait b. Saddam Hussein's alleged harsh treatment of his people C.
in a science experiment, mark had to record the change in the height of a can
is yeast living or non living?
The polynomial p(x)=(3-2x)(x^2-5) is graphed in a coordinate plane. Which statement about the graph is correct?
HELP!!! PLEASE HELP ME!
At 273°K and 1 atm (STP), the volume of a gas is 1000ml. If the temperature changes to 298° K and the pressure is doubled, what is the new volume of the gas?
what is the answer to -2(x+3)