gabrielsiano06 gabrielsiano06
  • 11-04-2021
  • Mathematics
contestada

The monthly cost for 46 minutes of calls is 12.75. What is the monthly cost for 52 minutes of calls?

Respuesta :

clarch19
clarch19 clarch19
  • 14-04-2021

Answer:

$14.41

Step-by-step explanation:

set up a proportion then cross-multiply:

12.75 / 46 = x / 52

46x = 663

x = 14.41

Answer Link

Otras preguntas

hi!how does homeostasis work in your body?
Help! I will give whoever is right Brain liest.
are correctional officers considered law enforcement
Write each rates in lowest terms and give unit rate 1.Type 230 words in 4 minutes 2.Earned $94 in 8 hours 3.26 lbs of salt in 50 gal of water 4.increased 5% in
Carey and Patrick both borrowed money from Melinda. Carey owes Melinda $30. Patrick owes Melinda 1/3 the amount Carey owes. How much does Patrick owe Melinda?
3. There are 20 marbles in a jar. 6 blue marbles, 8 green marbles, 4 red marbles, and 2 yellow marbles. Jackson randomly picked 3 marbles. All of the marbles h
Mrs Llanes ordered 4 pizzas for her class they ate5/6 of the pizza how much did they eat?
How to block a phone number from calling your landline.
John investigated the properties of two minerals and recorded his observations: Feldspar is a gray, dull, solid that has flat surfaces. Calcite is a white, dull
nah but serious question I got on my homework, what was the real cause of the Great Depression?