Brandonhall4502 Brandonhall4502
  • 12-04-2021
  • Mathematics
contestada

Ratio..A candy store sells snacks by weight. A six ounce bag of candy cost $3.60. Predict the cost of a 2ounce bag.

Respuesta :

majocgonzalez majocgonzalez
  • 13-04-2021

Answer:

A 2 ounce bag costs $1.2.

Step-by-step explanation:

With the information provided, you can use a role of three to find the cost of a 2 ounce bag given that you know that a six ounce bag costs $3.60.

6 ounce bag → 3.60

2 ounce bag →   x

x=(2*3.60)/6

x=7.20/6

x=1.2

According to this, the answer is that a 2 ounce bag costs $1.2.

Answer Link

Otras preguntas

What cultural aspects influenced americans in the 1950's?
A vector of components (6, 2) is multiplied by the scalar value of 3. What is the magnitude and direction of the resultant vector? magnitude: 19.0; direction:
What is the definition of exclusion?
What was true of the differences between the North and South after 1820?
Shelley drew the figure below
The area of the region in the first quadrant between the graph of y = k*sin(x) and x-axis (where k > 0 ) on the closed interval [0, \pi] is?
contrast the energy transformation that occur in a electrical toaster oven and in an electrical fan.
Why did native americans generally distrust the british?
Why is it important to choose what organizational strategy you will use in your paper before you begin to outline?
Amanda Chin purchased a home for $296,000; she put 20% down with a mortgage rate of 6% for 30 years. What is Amanda's monthly payment?