tristand0713
tristand0713 tristand0713
  • 12-04-2021
  • Mathematics
contestada

Target sells 12 bottles of water for 2$ and sells 24 bottles for 3$, what is the better price?

Respuesta :

kylefletcher53
kylefletcher53 kylefletcher53
  • 12-04-2021

Answer:

The 24 bottles for 3$

Step-by-step explanation:

12 bottles for 2$ x 2

= 24 bottles for 4$

This means the 24 bottles for 3$ is the better price per bottle.

Answer Link

Otras preguntas

please help! I don't even understand what to do!
The two triangles below are similar. Which pie are corresponding sides? LN & MN, MN & QR, LM & QR, or LM & PQ?
Which of the following is not a factor of production? a. the training required to repair an airplane engine b.the teacher required to teach an economics class
how can a lake cause a population to become separated?
A jar contains 29 5/7 tablespoons of peanut butter. If one serving of peanut butter is 2 tablespoons, how many servings of peanut butter does the jar contain? E
A recipe requires 1/3 cup of milk for each 1/4 cup of water.How many cups of water are needed for each cup of milk?
Can someone solve number 32?
For which buyer would a lender most likely approve a $200,000 mortgage?
At the beginning of the season, MacDonald had to remove 5 orange trees from his farm. Each of the remaining trees produced 210 oranges for a total harvest of 41
When it hatches from its egg, the shell of certain crab is 1cm across. When fully grown the shell is approximately 10cm across. Each new shell is one-third bigg